zadzwoń: Gdynia (58) 620 52 95, Gdańsk (58) 553 04 50

Gdynia, ul.Wybickiego 3 lub Gdańsk, ul.Obr. Wybrzeża 2 - Zobacz lokalizacje

FAQ

Często zadawane pytania

Tutaj odpowiemy na pytania, które najczęściej są zadawane przez naszych klientów. Jeżeli nie znajdziecie Państwo odpowiedzi prosimy o skorzystanie z formularza kontaktowego. Z góry dziękujemy. (proszę kliknąć na pytanie, żeby otworzyć – odpowiedź)

P:Czy trzeba się wcześniej rejestrować, umawiać na badanie?

Nie umawiamy wcześniej wizyty, ponieważ badanie rtg trwa jedynie kilka minut i nie wymaga szczególnego przygotowania pacjenta.

P:Jak długo trwa badanie i kiedy można odebrać wynik?

Badanie trwa, w zależności od rodzaju wykonywanego zdjęcia, od kilku do kilkunastu minut. Wynik jest gotowy do odbioru w ciągu 10 minut.

P:Czy należy się przygotować do badania?

Należy usunąć wszelkie metalowe ozdoby z obrębu głowy, wyjąć kolczyki, zdjąć łańcuszek z szyi, gumki i wsuwki z włosów, wyjąć posiadane protezy zębowe z ust, zdjąć okulary.

P:Czy potrzebne jest skierowanie?

Skierowanie potrzebne jest do wykonania zdjęcia pantomograficznego, cephalometrycznego, stawów skroniowo-żuchwowych, zatok szczękowych i obocznych przynosowych. Bez skierowania można wykonać zdjęcie pojedynczego zęba, skrzydłowo zgryzowe, zgryzowe.

P:Czy możemy wykonać zdjęcie refundowane przez NFZ?

O tym, czy pacjentowi przysługuje refundacja z NFZ decyduje lekarz, u którego leczy zęby. Jeżeli leczenie stomatologiczne czy ortodontyczne jest wykonywane w ramach NFZ, lekarz kieruje na zdjęcie rtg do gabinetu z którym ma umowę. Należy pamiętać, że nie wszystkie badania są refundowane.

P:Jak często można mieć prześwietlenie zębów?

Każde prześwietlenie wykonywane powinno być tylko wtedy, kiedy jest to na pewno konieczne, dlatego o tym decyduje lekarz. Nowoczesne urządzenia , jakimi dysponujemy w naszej pracowni, gwarantują Państwu minimalną , optymalną dawkę promieniowania rentgenowskiego. Jednocześnie dokładamy wszelkich starań, aby uniknąć niepotrzebnego powtarzania zdjęć. Dlatego też tak ważna jest dobra współpraca z pacjentem podczas pozycjonowania.

P:Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania badania rtg?

Nie wykonujemy badania kobietom w ciąży. Pacjentki są zobowiązane do podpisania oświadczenia, że w dniu badania nie są w ciąży. Promieniowanie rentgenowskie jest bardzo szkodliwe dla rozwijającego się płodu.

P:Czy diagnostyka radiologiczna jest bezpieczna dla dzieci?

Badanie diagnostyczne RTG nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia dziecka, natomiast istotnym czynnikiem jest maksymalne ograniczenie wykonywanych badań radiologicznych oraz wykorzystanie najnowszych metod redukcji dawki. Nowoczesne aparaty rentgenowskie posiadają specjalne programy pediatryczne, które umożliwiają redukcję promieniowania.
Dziecko do 16 roku życia na badanie musi przyjść z rodzicem lub opiekunem.